Z przygotowanego przez PARP raportu o stanie małych i średnich firm za 2023 r. wynika, że najważniejszym źródłem ich finansowania są środki własne (69,3 proc.). Na drugim miejscu, dalece jednak mniej popularnym, są kredyty i pożyczki (7,33 proc.).
Odpowiedzią na stosunkowo niską popularność pożyczek wśród mikro-, małych i średnich firm mogą być finansowane ze środków unijnych pożyczki przeznaczone dla przedsiębiorstw z poszczególnych regionów kraju. Pożyczek udzielają wybrane instytucje finansujące, współpracujące z BGK, tj. fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeniowe, banki spółdzielcze i komercyjne, fundacje i stowarzyszenia. Ich zadaniem jest również kompleksowa pomoc w przeprowadzeniu przez całą procedurę uzyskania pożyczki.
Do dyspozycji są m.in. Pożyczka inwestycyjna i Mała pożyczka inwestycyjna dla firm z województwa wielkopolskiego, Pożyczka dla MŚP z województwa świętokrzyskiego, Pożyczka na cyfryzację oraz Pożyczka na innowacje dla firm z województwa podlaskiego czy też Pożyczka rozwojowa dla przedsiębiorstw z województw łódzkiego i lubelskiego.
Cechą wspólną pożyczek jest to, że oferują finansowanie na warunkach rynkowych lub korzystniejszych niż rynkowe. I tak np. Mała pożyczka inwestycyjna dla mikro-, małych i średnich firm, także start-upów, oferuje finansowanie do 500 tys. zł ze stałym oprocentowaniem na poziomie od 2,84 proc. w skali roku. Celem finansowania jest wzmocnienie potencjału gospodarczego przedsiębiorstw, zwiększenie i umocnienie ich pozycji na rynku, a także podniesienie konkurencyjności firm. Pożyczka może być przy tym przeznaczona na:
– tworzenie nowych przedsiębiorstw, dostarczanie im kapitału początkowego lub kapitału na rozruch,